Product Overview
Traditional terracotta pot with 100% natural clay, breathable, frost-proof and with a drainage hole. Suitable for outdoor and indoor use, with a capacity of 4,7 litres. It can be complemented with a round saucer. Made in Portugal.
- Made with natural resources
- Frost Proof
- Recyclable
Info & Guides
Specifications
| Brand | ARTEVASI |
| Colour Family | ORANGE |
| Size | 14" |
| Shape | ROUND |
| Package Weight | 11.11 lbs |
| Package Length | 14.30 in |
| Package Width | 14.30 in |
| Package Height | 10.70 in |
| Dimensions: | 14.300in x 14.300 in x 10.700 in |