Product Overview
Recycled plastic square pot, made from polypropylene. Lightweight, durable, recyclable and reusable, with UV protection and frost-proof. Includes drainage holes. Suitable for outdoor and indoor use, with a capacity of 12,8 litres. It can be complemented with a square saucer for indoor use. Made in Portugal.
- Frost Proof
- 100% Recyclable
- Outdoor Use
Info & Guides
Specifications
| Brand | ARTEVASI |
| Colour Family | BLACK |
| Size | 16" |
| Shape | SQUARE |
| Package Weight | 2.43 lbs |
| Package Length | 15.43 in |
| Package Width | 15.43 in |
| Package Height | 13.31 in |
| Dimensions: | 15.430in x 15.430 in x 13.310 in |