Product Overview
Wide recycled plastic pot, made from polypropylene. Lightweight, durable, recyclable and reusable, with UV protection, frost-proof and drainage holes. Includes integrated saucer with click system for water reserve. Suitable for outdoor and indoor use, with a capacity of 4 litres. Made in Portugal.
- Frost Proof
- Made with recycled material
- Water Reserve
Info & Guides
Specifications
| Brand | ARTEVASI |
| Colour Family | YELLOW |
| Size | 8" |
| Assembled Product Length | 7.68" |
| Shape | ROUND |
| Assembled Product Height | 7.24" |
| Assembled Product Width | 7.68" |
| Package Weight | 0.56 lbs |
| Package Length | 7.68 in |
| Package Width | 7.68 in |
| Package Height | 7.24 in |
| Dimensions: | 7.680in x 7.680 in x 7.240 in |